350-letni zvon

zvon-350 let predavanje VABILO 530px

Prireditev bo izpeljana skladno z navodili NIJZ-ja za prireditve do 50 oseb.

Vabljeni na predavanje o 350-letnem zvonu cerkvice sv. Lucije v Vitovljah, ki bo v soboto, 4. julija 2020, ob 20. uri pred Domom krajanov v Oseku.

Ogled zvona pa bo možen v nedeljo, 5. julija, med 11. in 12. uro.

Večji od dveh zvonov cerkve sv. Lucije v Vitovljah je bil ulit leta 1670 in je letos dopolnil častitljivih 350 let. Sprva je bil v cerkvi sv. Urha v Zavratcu. Sodi med redke še ohranjene zgodovinske zvonove na Primorskem, saj sta obe svetovni vojni odnesli veliko starodavnih in dragocenih zvonov. Eden takšnih je bil do 1. svetove vojne tudi pri vitovski cerkvici sv. Lucije, ki je že takrat imela zvon iz leta 1644. Vojna je tega žal odnesla. Ko so cerkev leta 1933 razširili, so kupili rabljen zvon iz Zavratca, ki pa je skoraj toliko star kot njegov predhodnik in je bil ulit leta 1670 ter letos obhaja okrogel jubilej – 350 let. V raziskavah zadnjih nekaj let pa se je izkazalo, da sta zvonova nastala ne le v istem stoletju, ampak tudi v isti zvonarni. Nekdanji starinski zvon pri sv. Luciji je namreč izdelal zvonar Mihael Remer iz Ljubljane, sedanjega pa njegov sin Ignacij. In tako se Vitovlje lahko še danes ponašajo z enim od najstarejših zvonov na Primorskem.
 
Zgodovino zvona iz Zavratca bo predstavil profesor dr. Alojz Demšar, ki je njegov nastanek raziskal in popisal v knjigi Zvonovi na Žirovskem. Nekaj ugotovitev o predhodniku tega zvona pa bo predstavil Simon Kerševan.
 
Dr. Alojz Demšar (rojen 1955) je doktor znanosti s področja kemije. Do upokojitev je kot redni profesor poučeval na Fakulteti za kemijo Univerze v Ljubljani. V zadnjih petnajstih letih je bil zelo dejaven na področju domoznanstva. Tako je napisal več člankov in knjig, med drugim Knjigo hiš na Žirovskem (2010, skupaj s dr. Petro Leben Seljak) in Zvonovi na Žirovskem (2016). Živi v Ljubljani, hkrati pa skrbi za domačo kmetijo pri Ratačenu na Ledinici pri Žireh. Leta 2019 je bil izvoljen za predsednika Muzejskega društva Žiri.
 
Ob tej priložnosti bo v soboto ob 19.45 večerni ave zvonilo tudi pri sveti Luciji. Gre za eno izmed  treh tradicionalnih zvonjenj (zjutraj, opoldne, zvečer), ki so v evropskem prostoru uveljavljena že več kot pol tisočletja. To zvonjenje je izrazito zaznamovalo tudi kulturo, saj ga srečamo v številnih pesmih in pripovedih. Poleg počastitve Matere Božje je namenjeno  tudi spominu in molitvi za pokojne. Ne glede na osebno prepričanje se lahko na takšen ali drugačen način ob zvonjenju spomnimo vseh najdražjih. Lahko pa temu starodavnemu zvonu, ki je odzvanjal že v Valvasorjevem času, preprosto samo prisluhnemo.

Razgledi

Dogodki

Maj 2024
N P T S Č P S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Zasebnost

Informacija o piškotkih

Spletna stran za svoje funkcionalnosti uporablja spletne piškotke, ki ne hranijo osebnih podatkov. Ali se strinjate z uporabo spletnih piškotkov na teh straneh?

Poglej EU e-Privacy Directive dokument

Zavrnili ste piškotke. Odločitev lahko spremenite.

Sprejeli ste piškotke z naše spletne strani. Odločitev lahko prekličete.